Sprit nye bagagevogne til lufthavn

KS Gruppen A/S har netop leveret 250 stk. funklende nye og brugervenlige aluminiums bagagevogne fra vores samarbejdspartner EXPRESSO i Tyskland til Aarhus Airport (AAR). Lufthavnens gamle vogne havde kørt i 20 år og i forbindelse med at lufthavnen bliver udbygget, blev altså også de moderniseret. De nye bagagevogne vil fremover være med til at give lufthavnens passagerer den bedste oplevelse, når de fremover rejser ud og kommer hjem igen gennem lufthavnen.

Vi holder hjulene kørende i en hektisk hverdag

I en lufthavn er der utroligt høje krav om standard og service. Passagererne skal bruge vogne til at transportere kufferter og håndbagage samt transitvogne alt efter, hvor i lufthavnen de befinder sig. Alle skal nøje udvælges med øje for sikkerhed, effektivisering, brugervenlighed og funktionalitet, så de mange brugere får det bedste indtryk af lufthavnen og den letteste og mest gnidningsløse start på deres ferie eller forretningsrejse. Der stilles fra lufthavnens side store krav til lang levetid og minimale omkostninger til vedligehold og rengøring på trods af tusindvis af brugere hver dag.

Expresso bagagevognen er takket være sin aluminiums konstruktion, brugervenlige design og store manøvredygtighed, den perfekte bagagevogn til brug på steder, hvor pladsen er trang og i smalle passager. Expresso vognen, vi har leveret til AAR, har tre store letløbende og afsmitningsfrie gummihjul og en egenvægt på bare 16 kg. Den er derfor let at manøvrere, særdeles stabil at køre med og vælter ikke let.

"Vi er glade for at være medvirkende til at Aarhus Airport A/S efter den store modernisering og udbygning, der er i gang i øjeblikket, kommer til at fremstå imødekommende og sprit ny for såvel lufthavnens personale som for passagerer." - siger Claus Svensk Jessen, administrerende direktør i KS Gruppen

Foruden bagagevognene fra Expresso forhandler vi ligeledes hele Expresso’s sortiment af de unikke og modulopbyggede aluminiums sækkevogne, samt Expresso’s øvrige produkter til intern transport. Og derudover har vi selvfølgelig også vores andre løsninger, som kan hjælpe dig i hverdagen, så som palleløftere og lagervogne m.m. Alle vores transportløsninger er designet og fremstillet til at være brugervenlige, fleksible og ikke mindst til at have en lang problemfri levetid.

Selv tunge emner kan være en leg at flytte rundt på

I hverdagens trummerum kan man vænne sig til meget. Sliddet og slæbet med at flytte vognene rundt i produktionen er en daglig belastning. Men det er nok sådan, det skal være, ikke? Absolut ikke! Den rette vogn kan gøre en enorm forskel i den daglige håndtering og transformere slid og slæb til ren leg.

Uanset din arbejdsopgave kan vi sætte skub under dine tunge emner. Vi har nemlig alt inden for transportmateriel. Vi har både sækkevogne, lagervogne og rulleborde, som hjælper dig med let at flytte dine tunge emner. Derudover har vi løfteborde, palleløftere og mini-stablere, som let løfter de tunge ting for dig. Ja, vi har sågar løftevogne, der klarer begge dele. Så bliver det da ikke lettere!

Med mere end 4.900 varer oprettet under transportmateriel - kan helt sikkert finde en løsning der matcher dine krav.

Tilbage til oversigten
Skrevet 05.05.20
Stor tak til Aarhus Airport for tilliden og godt samarbejde omkring leveringen. Jeg er sikker på at I får stor glæde af de nye vogne i mange år fremover.
Ring til os på +45 98 15 15 11
eller lad os ringe dig op
Bliv ringet op
Tilbage til oversigten