Blickle - ekspert i ergonomi

Selvom vi ikke altid er bevidste om det, konfronteres vi dagligt med ergonomi på arbejdspladsen. En ikke-ergonomisk arbejdsplads vil i det lange løb sandsynligvis resultere i sundhedsproblemer. Ifølge DAK Gesundheit (tilsvarende Sygeforsikringen Danmark) er gener i muskler og led med en andel på cirka 22 % den hyppigste årsag til sygefravær på de tyske arbejdspladser (jvf. pressemeddelelse 23.01 2020)

Et sygefravær der kan mindskes med indførelsen af arbejdsprocesser som muliggør den bedst mulige interaktion mellem menneske og maskine - altså ergonomiske arbejdsprocesser. Udover at forebygge sygefraværet i en virksomhed spiller et øget fokus på korrekt ergonomi ligeledes en nøglefaktor for, hvor rentabel virksomhedens drift er. Flere studier peger nemlig på at ergonomisk korrekte arbejdsprocesser øger medarbejdernes arbejdsglæde, hvilket resulterer i en øget effektivitet.

Hos Blickle ønsker man at være toneangivende, hvad angår produktion af gafler og hjul med henblik på at fremme ergonomiske arbejdsprocesser.

En af disse innovationer er Blickles in-house udviklede PU-baner Besthane® / Besthane® Soft. Den yderst lave igangsætnings- og rullemodstand bevirker at det kræver en minimal kraftanvendelse at flytte og manøvrere med tungt gods. Tidligere på året kunne vi berette om certificeringen som et "Ergonomisk produkt" fra det velrenommerede Institut für Gesundheit und Ergonomie (IGR) af netop PU-banerne Besthane® / Besthane® Soft.

IGR certificeret Ergonomisk hjulserie fra Blickle

Og nu kan vi med stolthed præsentere endnu en IGR certificeret Ergonomisk produktserie. Blickles hjulserie med baner af blød elastisk gummi Blickle® SoftMotion, blev nemlig i juni tildelt samme certifikat. Med denne yderst bløde og elastiske bane på hjulene skånes lasten mod rystelser og støjgener reduceres kraftigt med en klar forbedring af arbejdsmiljøet til følge.

Ekstrem blød og elastisk hjulbane skåner lasten

Tilbage til oversigten
Skrevet 05.08.20
Kroppen er det vigtigste arbejdsredskab du har, så hjælp den med gode ergonomiske arbejdsforhold.
Ring til os på +45 98 15 15 11
eller lad os ringe dig op
Bliv ringet op
Tilbage til oversigten