Blickle får pris for bæredygtighed

Blickle fik i december sin første bæredygtighedsvurdering af EcoVadis. Efter grundig gennemgang på 4 områder, har Blickle placeret sig blandt toppen og modtaget en sølvstatus. 

Hvem er EcoVardis?

EcoVadis er verdens mest pålidelige udbyder af forretningsmæssigt bæredygtighedsvurderinger, og er et uafhængige vurderingsbureau. De vurderer virksomheders bæredygtighed på fire områder: forretningspraksis, arbejdsvilkår, miljø og indkøb. Formålet med EcoVadis er løbende at forbedre virksomheders miljø- og sociale praksis gennem en omfattende gennemgang af produktions- og forsyningskæden med henblik på bæredygtighed. Den detaljerede og omfattende rapportering opfordrer virksomheder til løbende at tilpasse deres handlinger.

Blickle får sølvstatus

EcoVadis har foretaget bæredygtighedsrangeringer på 55.000 virksomheder. Her præsterede Blickle over gennemsnittet på alle 4 ovennævnte områder, og udmærkede sig særligt godt med hensyn til miljø og indkøb. Samlet set ligger Blickle blandt de øverste 24% af de 55.0000 virksomheder, der er undersøgt. Det har resulteret i en sølvpris.

Vores sociale ansvar er en fast del af vores tankegang

Bæredygtighed spiller en stor rolle for Blickle og i dag er det sociale ansvar blevet en forankret del i virksomheden. Blickle har gennem mange år arbejdet med bæredygtighed langs hele forsyningskæden og på ressourcebesparende produktion.

”Beviset for bæredygtig handling er især vigtigt for os hos Blickle. Som verdensmarkedsleder har vi et ansvar for at håndtere de givne ressourcer med omhu. Vi er derfor meget stolte over at have opnået sølvstatus i den første EcoVadis-undersøgelse. Vores mål er løbende at forbedre resultatet,” udtaler David Blickle, medlem af ledelsen.

Tilbage til oversigten