Blickle - Global Market Leader Champion 2020

Hvert år laver Christoph Müller, professor i erhvervsøkonomi på St. Gallen Universitet, Schweiz, en analyse af den tyske økonomi. I den forbindelse identificerer han også hvert år, hvilke tyske virksomheder der har taget en førende position på verdensmarkedet, på deres individuelle markeder. Hans procedure er streng, og kigger særligt på kriterier som eksportaktiviteter, salg til udlandet samt virksomhedsvækst.

Ifølge denne undersøgelse lykkes det i alt 450 virksomheder at placere sig i toppen. Blickle er én af disse virksomheder. Udnævnt som global markedsleder indenfor transporthjul, særligt sværlasthjul og slingrehjul til gaffeltrucks. Blickle har hovedsæde i Rosenfeld i Tyskland, og har 18 salgsselskaber rundt omi Europa, Nordamerika, Asien og Australien. Derudover er Blickle repræsenteret i 120 lande.

"Udnævnelsen til leder på verdensmarkedet er endnu en milepæl i vores virksomheds historie og en anerkendelse af alle medarbejdere hos Blickle i Tyskland såvel som i udlandet," siger Reinhold Blickle, der er administrerende direktør i virksomheden. "Vi bruger også kvalitetsstemplingen som motivation til at fortsætte ud ad den vej, vi er startet på."

Tilbage til oversigten