Er du vores nye interne sælger?

Kan du sælge en af de vigtigste opfindelser i menneskehedens historie?

Så er du måske vores nye, interne sælger.

Vores produkt blev opfundet for mere end 5.000 år siden og der bliver stadig udviklet på det! Vi sælger nemlig hjul til vores mere end 2.000 kunder, hvor de bliver brugt til alt fra små apparater til store avancerede svejseportaler. Vi har mere end 30.000 forskellige varianter af dem i vores program og har vi ikke det helt rigtige hjul på hylden, så samarbejder vi med enten vores tyske medejer, Blickle Räder+Rollen GmbH u.Co.KG, eller med en af vores mange andre udenlandske leverandører om at udvikle netop det hjul, kunden efterspørger.

Til KS Gruppen A/S og vores datterselskab Rota-Dan A/S søger vi lige nu 1-2 interne sælgere, der vil give en hånd med, så vi kan servicere vores eksisterende kunder hurtigt og med høj kvalitet. Dine opgaver bliver rådgivning, salg og service via telefon og mail til vores kunder i Danmark. I tæt samarbejde med dine kolleger får du ansvar for at give kunderne den bedste løsning og service samt sikre at KS Gruppen og Rota-Dan også i fremtiden er en foretrukken leverandør på det danske marked.

Dine arbejdsopgaver vil typisk bestå af:

 • Kundesupport, udarbejdelse af tilbud og opfølgning på disse samt behandling af ordrer.
 • Teknisk rådgivning med udgangspunkt i kundens behov.
 • Identifikation og bearbejdning af potentielle kundeemner, som bliver til loyale kunder.
 • Generel udvikling af virksomhedens kundedatabase.
 • Opsøgende og aktivt salg via telefon i det omfang, tiden tillader det.

Så har du evnen til at sætte dig ind i kundernes behov, og brænder du for rådgivning, salg og service til industrien, så er det måske dig, vi leder efter.

Vi forestiller os, at:

 • Du har god teknisk forståelse uden du dog behøver at være ingeniør eller lignende af uddannelse.
 • Du er god til at forstå kundernes behov, så kunderne får de rigtige løsninger.
 • Du kommitter dig til ”det lange, seje træk”.
 • Du er en seriøs forhandler, der evner at bevare den gode relation både internt og eksternt.
 • Du intuitivt fornemmer nye muligheder, herunder også muligheder for nysalg og mersalg.
 • Du er velbevandret i både Microsoft Office og Navision.
 • Du kan begå dig på engelsk i både skrift og tale. Tysk er en fordel, men ikke et krav.
 • Du brænder for at gøre en forskel sammen med dine kolleger.

Vi leder efter dig, der VIL. Så sørger vi for, at du KAN. Du bliver således klædt på til de daglige udfordringer og opgaver med blandt andet et 3 ugers intensivt uddannelsesforløb på Blickles hovedsæde i Tyskland i forbindelse med din opstart.

Det er vigtigt, at du trives i et serviceminded og resultatorienteret miljø, hvor vi i fællesskab sikrer eksisterende og nye kunder en god oplevelse, så de bliver ved med at komme igen. Som person er du engageret, opsøgende og udadvendt. Dit drive smitter positivt af på alle omkring dig.

Du bliver en del af en solid handelsvirksomhed med en flad organisation, hvor der er højt til loftet og gode udviklingsmuligheder. Som intern sælger bliver du en del af et salgsteam med 10 kompetente medarbejdere. Du refererer til virksomhedens Salgs- & Marketingchef.

Er du interesseret?

Vi tilbyder en interessant stilling med mulighed for personlig udvikling og med løn og ansættelsesvilkår efter individuel aftale. Arbejdsstedet er på vores adresse i Aalborg Ø.

Beslutter du dig for at sende en ansøgning, så skal det ske via annoncen på jobindex.dk. Tiltrædelse er hurtigst muligt, men vi venter selvfølgelig gerne på den helt rigtige kandidat og vi vil indkalde til samtaler løbende.

Ønsker du yderligere oplysninger om stillingen eller indholdet i dette i almindelighed, så kontakt Salgs- & Marketingchef Jakob Voergaard Pedersen (jvp@ks-gruppen.dk eller 24 86 35 54).

Vi glæder os til at modtage din ansøgning og CV.


 

KS Gruppen A/S er en af Danmarks førende leverandører og udbydere af kvalitetsprodukter og -komponenter indenfor apparat-, industri- og sværlasthjul og internt transportmateriel.

KS Gruppen A/S er en del af Blickle Räder+Rollen GmbH u. Co. KG gruppen i Tyskland, der med sine mere end 1.000 ansatte er en af Europas og verdens største og førende producenter af apparat-, industri- og sværlasthjul af høj kvalitet, ligesom de er toneangivende på verdensmarkedet.

Vores datterselskab Rota-Dan A/S er Danmarks uafhængige leverandør af hjul til industrielle formål og dækker med sit meget store og brede produktprogram fra et stort netværk af samarbejdspartnere i Europa og i Fjernøsten, ethvert behov for alternative standard og specialløsninger.

Se mere på www.rotadan.dkwww.ks-gruppen.dk og www.blickle.dk om, hvem vi er, og hvad vi står for.

Tilbage til oversigten