Blickle ErgoMove - Nyhed på det danske marked!

Med produktnyheden Blickle ErgoMove flytter du op til 4.000 kg let og sikkert. Det adaptive elektriske transportsystem er udviklet hos vores tyske partner Blickle Räder+Rollen GmbH u. Co. KG med egonomisk perfektion for øje. Med systemet omdannes dine enheder på lager og i produktion hurtigt til elektriske transportmidler og dine medarbejdere skånes for belastninger og skader i forbindelse med skrub og træk af tungt gods.

Flyt tungt godt let og sikkert

Med Blickle ErgoMove reduceres risikoen for skader på led og muskulatur i forbindelse med overbelastning betydeligt. Det kræver nemlig mindre kraft fra operatøren at flytte tungt gods sammenlignet med anstrengelsen ved en manuel flytning. Sættet består som standard af en brugervenlig kontrolenhed med ergonomiske håndtag, integreret strømindikator og udskiftelige batterier, samt to elektrisk drevne faste hjul.

Blickle ErgoMove er ligeledes udstyret med alle relevante sikkerhedsfunktioner bl.a. horn, nødstop og fodbeskytter. De færdigmonterede komponenter er takket være Plug & Play lette at montere på både eksisterende og nydesignede enheder, der skal elektrificeres.

Produkt fordele:

  • Køre-, styre- og bremseassistance ved belastning op til 4.000 kg
  • Jævn kørsel uanset vognens vægt
  • Omfattende sikkerhedspakke
  • Klar til brug 24/7
  • Plug & Play

Få en demonstration

Kontakt os i dag for at aftale en uforplitende live demonstration på ergomove@ks-gruppen.dk. Vi overholder naturligvis de gældende retningslinjer om mundbind og afstand når vi besøger dig.

Tilbage til oversigten