Expander til hjul

Hvad er en expander til hjul, og hvordan anvendes den?

Hjul kan monteres med en expander, hvilket betyder at fastgørelsen af hjulet foregår via en expander der indsættes i et passende hul eller rør – rundt eller firkantet. Bolten spændes, hvorved expansionskilerne udvides og presser mod rørets inderside, og hjulet sidder fast. Denne monteringsmulighed anvendes primært kun på apparat- og kunststofhjul.

Expandere i forskellige materialer

Vi tilbyder expandere af metal eller kunststof, alt efter hvad dit behov er. Expanderen i metal passer både i et rundt og et firkantrør. Expanderne i kunststof fås i 2 modeller, en til runde rør og en til firkantrør. Kunststof expanderen er mere skånende overfor rørets inderside. Det betyder dog også, at expanderen i kunststof holder dårligere end den i metal.

Sikkerhed

En sekskant på undersiden af expanderen sikrer mod overdrejning, samt expanderens fastgørelse til hjulgaflen, ligesom en utilsigtet frigørelse forhindres.

Tilbage til oversigten