Få tilskud til at forbedre arbejdsmiljøet

Det lyder måske for godt til at være sandt. Men der er et stort fokus på at forbedre arbejdsmiljøet i Danmark. Derfor har Arbejdstilsynet lavet en pulje på 105 mio. kr. årligt til at støtte arbejdsmiljøforbedringer. Det er SMV’ere med max 50 ansatte, der kan søge støtte til afprøvning af fx ergonomiske hjælpemidler til tunge løft.

 

Arbejdstilsynet har åbnet op for, at små virksomheder kan søge tilskud til projekter, der forebygger fysisk og psykisk nedslidning og arbejdsulykker, og generelle forbedringer af arbejdsmiljøet. Ifølge arbejdstilsynet kan ansøgerne dog højest modtage 500.000 kr. i støtte pr. projekt, og max 80% af de afholdte tilskudsberettigede udgifter. Puljen uddeles efter først-til-mølle-princippet til de projekter, der opfylder betingelserne for at få tilskud. Der kan ansøges fra slut marts 2021 og 2 år frem.

Af ting der kan søges tilskud til, kan bl.a. nævnes

  • leje og afprøvning af tekniske hjælpemidler i driften, som kan forbedre det ergonomiske arbejdsmiljø*
  • autoriseret arbejdsmiljørådgivning, hvor virksomheden kan få kortlagt behov ift. fysiske og psykiske arbejdsmiljøproblemer
  • fremme ansattes sundhed ved fysisk træning på arbejdet

*Det er muligt at få tilskud til leje af maskiner til afprøvning i op til 3 måneder. Det giver dig mulighed for at afprøve flere forskellige maskiner, for at finde den der bedst klarer jeres udfordringer. 

Forebyg arbejdsskader

I 2020 blev der anmeldt 46.374 arbejdsulykker til Arbejdstilsynet. Den største synder var fald/styrt skarpt forfulgt af fysisk overbelastning. Følgeskaderne af en overbelastning kan være rygsmerter, en skulder, arm eller knæ der gør ondt, en nakke der laver ballade mm. Fysiske overbelastninger forårsages ofte af tunge løft, skæve vrid samt træk/skub af tungt transportmateriel. Ved at anskaffe ergonomiske hjælpemidler til at assistere ved disse arbejdsopgaver, minimeres risikoen for arbejdsskader.

Transportmateriel til forbedring af arbejdsmiljøet

Vi har hos KS Gruppen arbejdet med transportmateriel i mere end 55 år, og hjælper dagligt det danske erhvervsliv med ergonomiske løsninger, der sætter trivsel og sundhed øverst på dagsordenen. Vores produktsortiment strækker sig helt fra transporthjul med optimal rullemodstand, over stablere og løfteborde der klarer de tunge løft, til ergonomiske arbejdspladsmåtter der aflaster muskler og skelet ved stående arbejde.

E-mobilitet er det nye sort

Indenfor de sidste par år er der kommet et særligt fokus på E-mobilitet. Og hvad er så det? Det er elektrisk drevne hjælpemidler, der gør en verden til forskel og nedsætter den fysiske belastning væsentligt. I det følgende vil vi gerne præsentere to af vores produkter, som udmærker sig særligt i netop den kategori.

Den største nyhed er vores Blickle ErgoMove, der er et elektrisk transportsystem. Standardsættet består af to elektrisk drevne hjul, udskiftelige batterier samt et ergonomisk håndtag med integreret kontrolenhed. Med dette system monteret på din vogn, reduceres overbelastningsskader betydeligt, da det kræver væsentlig mindre kraft at flytte tungt gods. Flytter let helt op til 4.000 kg!

Systemet kan let monteres på både eksisterende og nydesignede vogne, såsom lagervogne, transportvogne og værkstedsvogne. Transportsystemet er udstyret med alle relevante sikkerhedsfunktioner, såsom horn, nødstop, fodbeskytter og elektronisk dødmandsbremse. Priserne for det mest simple system starter ved 26.000 kr. ex moms.

Et andet populært produkt i E-mobilitet-kategorien er vores elektriske trækvogne. Med en elektrisk trækvogn kan du let som en leg trække vogne; lagervogne, platformsvogne, rullecontainere mm. Og det helt uden at anstrenge dig. Vores elektriske trækvogne fås med forskellige monteringstilbehør, alt efter hvilke vogne du skal trække. Derudover fås de selvfølgelig i forskellige størrelser. De eldrevne trækvogne fra Zallys er specialudviklede til at kunne flytte emner på helt op til 15 tons! Trækvognene medbringes let i lastbiler og varevogne, således du kan medbringe dit ergonomiske hjælpemiddel over alt. Priserne starter fra 19.495 kr. ex moms.

Har du lyst til at høre mere om, hvad vi kan hjælpe dig med, så sidder vi klar på telefon 98 15 15 11.

Tilbage til oversigten