Hjul med indbygget stillesko til arbejdsstationer

Sådan fungerer hjul med indbygget stillesko

Nivellerende hjul anvendes bl.a. til at gøre mobile arbejdsstationer og transportenheder immobile og stabile. I industrien anvendes hjul med indbygget stillesko f.eks. under tunge maskiner der skal flyttes af og til. Det fungerer ved at hjulene - i HRLK og HRLK-HN-serierne - har en indbygget stillesko, der aktiveres vha. en fodpedal. Ved aktivering forlænges stillefoden og løfter hjulet fra jorden. Dermed er enheden nu gjort stabil og stationær.

Alt efter behov, er der forskellige typer nivellerende hjul. Alle serierne fås med andre hjul til. Her får du en forklaring på forskellen mellem de 3 serier; HRLK, HRLK-HN og HRLK-F.

Forskellen på vores 3 serier af nivellerende hjul

HRLK og HRLK-HN

Efter aktivering bliver stillefoden forlænget og hjulet løftet fra jorden. Dermed står enheden kun på stillefødderne og enheden er forvandlet til en stabil/stationær arbejdsstation. Når stillefoden deaktiveres, er enheden igen mobil.

Den statiske og dynamiske belastning er forskellig, da stillefødderne kan klare en højere belastning. For disse to hjulserier er den statiske belastning op til et ton.

HRLK

På HRLK-serien sidder aktiveringspedalen på toppladen, så lige meget hvilken vej hjulet vender, kan stillefoden altid aktiveres. Yderligere kan du forbinde to aktiveringspedaler med en stålstang, hvorved du kan aktivere begge stillefødder på én gang.

Perfekt til enheder der skal flyttes oftere, da frihøjden er ret høj.

HRLK-HN

HRLK-HN-serien har en roterende aktiveringspedal, hvilket er ideelt ved begrænset plads, da pedalen kan svinges ind under enheden. Yderligere undgås snublerisikoen.

Den lange aktiveringspedal gør, at betjeningen bliver meget nem, da der kun kræves en meget lille kraft for at aktivere den.

Ligeledes perfekt til enheder der skal flyttes oftere, da frihøjden er ret høj.

HRLK-F

I stedet for en stillefod, er HRLK-F-serien udstyret med et højdejusterbart hjul. Aktiveringen er let, da der kun kræves lidt kraft for aktivering, da hjulet kun sænket ganske lidt. Det giver en rigtig god stabilitet når den står på stillefoden, og dermed kan den klare en statisk belastning op til 1,5 tons. Denne løsning bruges oftest på enheder der ikke skal flyttes særlig tit.

Pedalen kan svinges ind under enhed, hvorved snublerisikoen elimineres.

Tilbage til oversigten