Kompetence i polyurethan

Nedslidte hjul kan føre til nedbrud og manglende performance og i den sidste ende arbejdsmiljømæssige problemer.

I nogle brancher slides hjulene hurtigere end i andre!

I f.eks. forlystelsesparker og på distributionslagre, hvor der håndteres mange varer med trucks og selvkørende materiel, er den daglige drift 100% afhængig af at driftsudstyrets hjul fungerer optimalt og som de skal. Nedbrud på en forlystelse er både kostbart og tidskrævende. Med høje krav til sikkerhed, er det naturligvis også skadeligt for publikums tillid, når forlystelser stopper eller er helt ude af drift. På distributionslageret kan et nedbrud betyde, at en vare ikke kommer med den allerede planlagte transport til modtageren, hvilket igen kan udløse en domino-effekt på varens videre logistiske færden.

Gentagne processer og lange driftstider som i bl.a. robotindustrien, stiller ligeledes store krav til hjulbanens holdbarhed og beskaffenhed. Men det er nok alligevel de færreste, der tænker på, at træk- og kørehjulenes egenskaber har meget stor indflydelse på driftsenhedernes energiforbrug. Både i forbindelse med såvel igangsætning som ved kørsel og dermed også den driftstid, som enheden kan køre på en opladning af batteriet.

Løsningen?

Polyurethanhjul! Polyurethan (også kaldet PUR) er et elastomer-kunststofmateriale, der kan anvendes i uendeligt mange produkter og som, når det bruges til hjulbaner, kan støbes sammen med eksempelvis stål, støbejern eller andre plastmaterialer.

Hos tyske Blickle Räder+Rollen GmbH, som er en af verdens førende producenter af hjul i alle afskygninger, har man satset på og investere i udviklingen af polyurethanhjul. Sortimentet, der allerede tæller typerne Blickle Extrahane®, Blickle Softhane®, Blickle Besthane® og Blickle Besthane®Soft, suppleres nu med hjul hvor hjulbanen er fremstillet af polyurethanmaterialet Vulkollan®.

Med dette omfattende udvalg af materialer, tilbyder Blickles standardsortiment den rette løsning til næsten alle formål og krav. I sortimentet finder du også særlige polyurethanhjul til tunge dynamiske og mekaniske belastninger. Ligeledes findes specialløsninger til afledning af statisk elektricitet og rullemodstandsoptimerede designs. Alle polyurethanhjul har et konsekvent højt kvalitets-, slidstyrke- og holdbarhedsniveau og lever for alle produkters vedkommende op til prædikatet ”Made in Germany”.

Sortiment af polyuretanhjul dækker bl.a. over:

 • Lasthjul, trækhjul, drejelige og faste hjul, styreruller, hjul og ruller til palleløftere samt affjedrede hjul
 • Hjulbaner fremstillet i reaktionsstøbt polyurethan-elastomer 75–95 Shore A
 • Hjulstørrelser fra 25 til 1.000 millimeter i diameter
 • Belastningsevner på op til 100 tons pr. hjul 

Download vores folder "Kompetence i polyurethan"

Hvorfor betyder det rigtige polyurethanhjul så meget?

Med de rigtige hjul sparer du både penge, tid og energi.

Hos Lantmännen Schulstad i Hvidovre hjalp vi med nye polyurethanhjul i produktionen. I forbindelse med at virksomheden fik nye gulve, oplevede medarbejderne, at de knap kunne flytte de store og tunge rugbrødskar. Indtil gulvskiftet havde de uden problemer kørt med polyurethanhjul af typen Blickle Extrahane®. Udover en forøget belastning for den enkelte medarbejder og dermed forringelse af de arbejdsmiljømæssige forhold, betød det også en forøgelse af tidsforbruget i en i forvejen presset produktion.

Med et skifte til polyurethanhjul med Blickle Besthane®Soft, opnåede fabrikken en forbedring af de arbejdsmiljømæssige belastninger gennem en væsentlig reduceret igangsætnings- og rullemodstand. Ligesom tidsforbruget til håndtering af de tunge rugbrødskar igen var tilbage på det tidligere niveau – begge dele til stor tilfredsstillelse i såvel økonomiafdelingen som i produktionen.

Læs hele historien her >>

Ét materiale – mange forskellige løsninger og muligheder

Med Blickles omfattende ekspertise indenfor materialeudvikling og takket være den løbende forskning i nye materialer til polyurethanbaner, tilbyder vi nu hjulbaner i fem forskellige polyurethan elastomere – alle med forskellige egenskaber og stor variation i størrelser, belastningsevne og anvendelsesmuligheder.

OVERSIGT OVER HJULBANER:

content/diverse/polyurethan/logo-extrathane.png

 

 • hård reaktionsstøbt polyurethan-elastomer baseret på polyesterpolyol, diisocyanat og divalent alkohol
 • kombinerer en lang række fordele (f.eks. høj belastningsevne, skånsom for
 • underlaget, kørekomfort) og er derfor velegnet til mange anvendelsesformål
 • lav rullemodstand
 • modstandsdygtig over for mange aggressive midler, men ikke over for varmt vand og varm, fugtig luft
 • kan fås i en antistatisk udførelse
 • anvendes typisk til: Intralogistik, maskinteknik og systemudvikling, mobilenheder og -udstyr
content/diverse/polyurethan/extrathane-billede.jpg 

Blickle Softhane hjulbane

 

 • blød reaktionsstøbt polyurethan-elastomer baseret på polyesterpolyol, diisocyanat og divalent alkohol
 • særligt tyk og elastisk hjulbane
 • særdeles skånsom for underlaget og letløbende
 • lav rullemodstand
 • modstandsdygtig over for mange aggressive midler, men ikke over for varmt vand og varm, fugtig luft
 • kan fås i en antistatisk udførelse 
 • anvendes typisk til: Intralogostik, mobilenheder og -udstyr
Blickle Softane hjulbane 

Blickle Besthane polyurethanhjul

 

 • hård reaktionsstøbt polyurethan-elastomer baseret på polyetherpolyol, diisocyanat og divalent alkohol
 • meget lav rullemodstand og høj manøvredygtighed
 • stor dynamisk belastningsevne
 • hydrolysestabil og desuden modstandsdygtig over for mange aggressive midler
 • anvendes typisk til: Førerløse transportsystemer, transportørteknologi, maskinteknik og systemudvikling, hygiejne
Blickle Besthane hjulbane 

Blickle Besthane polyurethanhjul

 

 • hård reaktionsstøbt polyurethan-elastomer baseret på polyesterpolyol, diisocyanat og divalent alkohol
 • lav rullemodstandstor
 • dynamisk belastningsevne
 • modstandsdygtig over for mange aggressive midler, men ikke over for varmtvand og varm, fugtig luft
 • anvendes typisk til: Førerløse transportsystemer, transportørteknologi, maskinteknik og systemudvikling
Blickle hjulbane Vulkollan
Tilbage til oversigten
Skrevet 26.06.20
Vidste du, at batterilevetiden på dine robotter kan øges ved at vælge de rette hjul?
Ring til os på +45 98 15 15 11
eller lad os ringe dig op
Bliv ringet op
Tilbage til oversigten