Kompetence i polyurethan

Kender du til én eller flere af disse problemstillinger?

I nogle brancher slides hjulene hurtigere end i andre!

I f.eks. forlystelsesparker er der godt gang i hjulene og nu, hvor en dejlig lang sommer står for døren er det vigtigt at hjulene kører og at de gør det optimalt. Nedbrud på en forlystelse er både kostbart og tidskrævende og med høje krav til sikkerhed er det naturligvis også skadeligt for publikums tillid når forlystelser stopper eller er helt ude af drift åbningstiden.

Gentagne processer og mange timers brug i bl.a. robotindustrien stiller ligeledes store krav til hjulbanens holdbarhed og beskaffenhed. Hjulenes egenskaber har ligeledes indflydelse på enhedernes energiforbrug i forbindelse med såvel igangsætning som ved vedvarende kørsel.

Løsningen?

Polyurethanhjul! Polyurethan (også kaldet PUR) er et plastmateriale, der kan anvendes i uendeligt mange produkter sammen med eksempelvis stål, støbejern og andre plastmaterialer eller alene. Hos tyske Blickle har man satset på udviklingen af hjul med polyurethanbaner. Sortimentet, der allerede tæller typerne Extrahane®, Softhane, Besthane® og Besthane@ Soft, fuldendes nu med hjul fremstillet af polyurethanmaterialet Vulkollan®.

Med dette omfattende udvalg af materialer tilbyder Blickles standardsortiment den rette løsning til næsten alle formål og krav. I sortimentet finder du også særlige polyurethaner til tunge dynamiske og mekaniske belastninger samt såvel strømledende og rullemodstandsoptimerede designs. Alle hjulbaner har et konsekvent højt kvalitets-, slidstyrke- og holdbarhedsniveau.

Sortiment af polyuretanprodukter dækker bl.a. over:

 •          Lasthjul, trækhjul, drejelige og faste hjul, styreruller, hjul og ruller til palleløftere samt affjedrede hjul
 •          Hjulbaner fremstillet i reaktionsstøbt polyurethan-elastomer fra 75 – 96 Shore A
 •          Hjul i størrelser fra 25 til 1.000 millimeter i diameter
 •          Belastningsevner på op til 100 tons pr. hjul

Et Kinder-æg af besparelser

Med de rigtige hjul sparer du både penge, besvær og energi.

Hos Lantmännen Schulstad i Hvidovre hjalp vi med nye hjul i produktionen. I forbindelse med at virksomheden fik nye gulve oplevede medarbejderne at de knap kunne flytte de store rugbrødskar, der indtil da havde kørt gnidningsløst på et polyurethanhjul af typen Extrahane®. Udover en forringelse af den enkelte medarbejders arbejdsforhold betød det også en forøgelse af tidsforbruget i produktionen. Med et skifte til et Besthane@ Soft hjul kørte hjulene igen som de skulle – til stor tilfredsstillelse i såvel økonomiafdelingen som i produktionen.
Læs hele historien her >>

Det samme men forskelligt

Med Blickles omfattende ekspertise indenfor materialeudvikling og takket være den løbende forskning i nye materialer til polyurethanbaner, tilbyder vi nu hjulbaner i fem forskellige polyurethantyper – alle med forskellige egenskaber og stor variation i størrelser, belastningsevne og anvendelsesmuligheder.

OVERSIGT OVER HJULBANER:

content/diverse/polyurethan/logo-extrathane.png

 

 • hård reaktionsstøbt polyurethan-elastomer baseret på polyesterpolyol, diisocyanat og divalent alkohol
 • kombinerer en lang række fordele (f.eks. høj belastningsevne, skånsom for
 • underlaget, kørekomfort) og er derfor velegnet til mange anvendelsesformål
 • lav rullemodstand
 • modstandsdygtig over for mange aggressive midler, men ikke over for varmt vand og varm, fugtig luft
 • kan fås i en antistatisk udførelse
 • anvendes typisk til: Intralogistik, maskinteknik og systemudvikling, mobilenheder og -udstyr
content/diverse/polyurethan/extrathane-billede.jpg 

Blickle Softhane hjulbane

 

 • blød reaktionsstøbt polyurethan-elastomer baseret på polyesterpolyol, diisocyanat og divalent alkohol
 • særligt tyk og elastisk hjulbane
 • særdeles skånsom for underlaget og letløbende
 • lav rullemodstand
 • modstandsdygtig over for mange aggressive midler, men ikke over for varmt vand og varm, fugtig luft
 • kan fås i en antistatisk udførelse 
 • anvendes typisk til: Intralogostik, mobilenheder og -udstyr
Blickle Softane hjulbane 

Blickle Besthane polyurethanhjul

 

 • hård reaktionsstøbt polyurethan-elastomer baseret på polyetherpolyol, diisocyanat og divalent alkohol
 • meget lav rullemodstand og høj manøvredygtighed
 • stor dynamisk belastningsevne
 • hydrolysestabil og desuden modstandsdygtig over for mange aggressive midler
 • anvendes typisk til: Førerløse transportsystemer, transportørteknologi, maskinteknik og systemudvikling, hygiejne
Blickle Besthane hjulbane 

Blickle Besthane polyurethanhjul

 

 • hård reaktionsstøbt polyurethan-elastomer baseret på polyesterpolyol, diisocyanat og divalent alkohol
 • lav rullemodstandstor
 • dynamisk belastningsevnemodstandsdygtig over for mange aggressive midler, men ikke over for varmtvand og varm, fugtig luft
 • anvendes typisk til: Førerløse transportsystemer, transportørteknologi, maskinteknik og systemudvikling
Blickle hjulbane Vulkollan
Tilbage til oversigten
Skrevet 26.06.20
Vidste du, at batterilevetiden på dine robotter kan øges ved at vælge de rette hjul?
Ring til os på +45 98 15 15 11
eller lad os ringe dig op
Bliv ringet op
Tilbage til oversigten