KS Gruppen støtter InterForces' arbejde

KS Gruppens administrerende direktør Claus S. Jessen modtog i dag InterForce medlemsskjold. Skjoldet er en anerkendelse af virksomhedens støtte til foreningen. Skjoldet blev overrakt af InterForce ambassadør for Region Nordjylland, Kamilla Bittmann.

InterForce er et samarbejde mellem forsvaret og civile virksomheder samt organisationer fra den private og offentlige sektor og arbejder for at fremme samarbejdet mellem disse. Organisationen arbejder ligeledes for at udbrede kendskabet til de kompetencer, som Reservestyrkens medarbejdere har fra forsvaret, som ofte også kan bringes i spil i civile job. Tilsvarende arbejder InterForce for, at man internt i forsvaret har kendskab til Reservestyrkens civile kompetencer.

Mere end 1.800 virksomheder støtter InterForce, der blev etableret i 1999 og der i blandt altså også KS Gruppen, hvis administrerende direktør selv er Reserveofficer. Virksomheden har støttet op om organisationens arbejde siden 2013.

Tilbage til oversigten