Bæredygtige stoleunderlag

Det svenske firma Matting, som producerer vores kontor- og arbejdsmåtter, har længe arbejdet på en mere bæredygtig og miljøvenlig produktion. Produkter, der tidligere indeholdt vinyl (PVC) udskiftes nu med, det på alle måder bedre og mere miljøvenlige materiale PET. 

Matting ændrede formlen i deres produkter til en mere miljøvenlig variant uden ftalater og andre skadelige kemikalier allerede i 2015. Men produkterne indeholdt dog fortsat vinyl (PVC), derfor er det med stor glæde vi nu modtager nyheden om, at virksomheden udfaser brugen af PVC i alle deres vinyl produkter.

Bedre miljø ud af plastikflasker

PET bruges i høj grad til produktion af plastflasker til vand og sodavand og er meget let at genanvende. Fremover vil vores Matting stoleunderlag indeholde op til 60 styk genanvendte plastflasker (afhængigt af stoleunderlagets størrelse og tykkelse) - det er 60 plastflasker, som ikke ligger og flyder i naturen.

PET er et stærkere materiale, hvorfor stoleunderlagene nu blot skal være 2,1 mm. tykke for at opnå Premium kvalitet = en reducering på  40% i plastforbrug.

Tilsvarende vil et Standard stoleunderlag fremover have en tykkelse på bare 1,8 mm. og dermed reducere plastforbruget med ca. 30%.

Et yderligere tiltag for at forbedre miljøet tages desuden ved at flytte produktioen fra USA til EU og dermed reducerer miljøbelastninger relateret til fragt.

Tilbage til oversigten