Parkeringsbremse og vognløfter

Parkeringsbremse

Parkeringsbremsen anvendes til at låse enheden i en stationær position. Anvendes oftest på emner, hvor der ikke er adgang til standard bremsesystemer på hjulene. Bør kun anvendes på lige flader, da der ellers ikke kan garanteres for stabiliteten under belastning.

Parkeringsbremsen monteres direkte på transportenheden. Parkeringsbremse er let at aktivere, og kræver kun lidt aktiveringskraft. Vægten på parkeringsbremsen er ikke vigtig, da den ikke løfter vognen fra gulvet.

Bremsen fås i flere forskellige størrelser. For at vælge den rette størrelse er det vigtigt at være opmærksom på afstanden til gulvet, for at sikre den rette funktionalitet. Her skal man have i mente, at der er en fjedervandring på 10 mm, for at holde et kontinuerligt tryk. Yderligere har gummiet en høj friktion, for at øge stabiliteten.

 

Vognløfter

Denne vognløfter bruges til at løfte transportenheden op fra gulvet i en fast standposition. Derved forhindres det også at hjulene flat spotter. Anvendes oftest på enheder der skal stå stille i længere tid.

Vognløfteren er let at aktivere, og kræver kun lidt aktiveringskraft. Ved betjening af pedalen, løftes transportenheden fra underlaget.

I løftet tilstand, må vægten på vognløfteren ikke overstige 500 kg. Yderligere må vognen ikke løftes mere end 3 mm over gulvet, da aktiveringskraften således fordeles uhensigtsmæssigt og stabiliteten dermed ikke kan garanteres.

Gummiet på donkraften giver sig ca. 2 mm under høj belastning. Derfor er den optimale højde på den aktiverede vognløfter 5 mm højere end totalhøjden på hjulene på vognen.

Vognløfteren fås i 3 forskellige størrelser og passer sammen med mange forskellige hjultyper.

Tilbage til oversigten