Reducer støj i din varehåndtering

Reducer støj i levering og modtagelse af varer

Lydløs transport med Cross Silent palleløfter. Dansk kvalitet til en god pris. Lev op til de skærpede krav om tøjsvag varelevering detail- og transportbranchen.

Udvidede åbningstider og kundernes forventning om friske varer på hylderne, har betydet, at detailbranchen er nødt til at levere varer i alle af døgnets timer, herunder også weekender samt aften og nat. Dette har medført et stigende antal klager fra folk i omkringliggende ejendommer og flere kommuner har indført restriktive krav til varelevering, med krav om støjsvagt udstyr og støjsvag adfærd til fordel for virksomheder og borgere.

Hos KS Gruppen kan vi hjælpe dig med flere støjsvage løsninger bl.a. vores Cross Silent palleløfter:

  • Fremstillet i Danmark i en god og robust kvalitet.
  • Med meget lille drejeradius på i alt 220° - 110° til hver side.
  • Udstyret med et ergonomisk designet håndtag for nem håndtering.
  • Med Ø180 mm boggiehjul i elastisk gummi.

På grund af de særlige hjul forårsager Cross Silent ingen støj i det rum den bruges i. Hjulenes unikke egenskaber bevirker ligeledes, at palleløfteren fungerer særdeles godt på ujævnt underlag - selv udendørs på grus og sne og så kan den tilmed anvendes på trægulve uden af efterlade mærker.

Som bonus kan vores Cross Silent også løse en anden støjudfordring end den, som genereres direkte fra palleløfteren selv. Mange varer leveres nemlig i gitterbokse på hjul, og når disse fragtes tomme rundt i butikkerne, støjer de betydeligt. Transporteres de tomme gitterbokse den lydløse Cross Silent, fjernes også den støjgene!

Den lydløs palleløfter fås standard med 2 gaffellængder – 950 mm eller 1130 mm - men kan på forespørgsel fås med en anden gaffellængde. Løftekapacitet på 2.000 kg.

SE OGSÅ VORES UDVALG I PALLELØFTERE >>

 

Tilbage til oversigten
Skrevet 23.01.20
Vi har mere end 55 års erfaring indenfor arbejdet med både hjul og transportmateriel, så vi er din ekspert på området
Ring til os på +45 98 15 15 11
eller lad os ringe dig op
Bliv ringet op
Tilbage til oversigten