Stille hjul til tysk barnevognsproducent

Ståbræt med den højeste kørekomfort

Ældre søskende vil naturligvis også med på længere udflugter. Den tyske producent Angelcap GmbH har valgt de særligt støjsvage Blickle Soft Motion til deres ståbræt i robust træ.

Angelcab fremstiller barnevogne og tilbehør. De kombinerer traditionelt håndværk med naturmaterialer, teknologisk innovation og funktionelt design. Hos Angelcab bestræber de sig på at levere fremragende kvalitet, samtidig med at de lever op til deres miljømæssige og sociale ansvar.

Shhh den lille sover …

Angelcab producerer bl.a. et ståbræt til ældre søskende som ekstra tilbehør til deres barnevogne. Brættet monteres bag på barnevognen og kan foldes ned om nødvendigt, hvis storebror eller -søster gerne vil skubbes. Der stilles høje krav til hjulene under ståbrættet:

  • De skal være støjsvage nok til ikke at vække en sovende baby.
  • De skal også kunne sikre en jævn tur for barnet på ståbrættet.
  • De skal have minimal rullemodstanden, således barnevognen fortsat er let at køre med, selv med ståbrættet monteret.

Stille og bløde hjul fra Blickle

Løsningen blev Blickles bløde massivgummi-hjul LER-POES 100KF-SG fra SoftMotion-serien. Disse hjul giver brugere den højeste kørekomfort, fremragende støddæmpning og en betydelig støjreduktion. SoftMotion-serien har en særlig og ekstra tyk hjulbane lavet af elastisk massivgummi i høj kvalitet, som er med til at gøre hjulene letløbende og særdeles støjsvage.

En succeshistorie

Med hjulene fra Blickle er succesen i hus og udforingen løst. Angelcabs ståbræt klarer stort set alle slags overflader uden vibrationer og forstyrrende støj under kørsel. Hjulene er lette at skubbe, og den fremragende støddæmpning garanterer, at barnet på ståbrættet får en behagelig og komfortabel tur. Hvis der er en sovende baby i barnevognen, vil de støjsvage hjul ikke vække barnet.
Endnu en grund til at Angelcab valgte at samarbejde med Blickle er, at Blickles robuste komponenter i høj kvalitet passer perfekt sammen med Angelcabs fokus på bæredygtighed og kvalitet. Og endelig er disse hjul en del af Blickles sortiment af standardprodukter, hvorved leveringstiden minimeres.

Fordele ved LER-POES 100KF-SG

  • Støjsvagt løb og god støddæmpning (55° Shore A).
  • Lav rullemodstand takket være en gummiblanding i høj kvalitet med optimeret hjulbanegeometri.
  • Kan leveres hurtigt fra vores sortiment af standardprodukter
Tilbage til oversigten