Hjemmearbejdspladsen: Indretning der forbrænder kalorier

En stor fordel ved det stående arbejde er, alle de ekstra kalorier du forbrænder. Vidste du, at bare 3 timers stående arbejde om dagen i en måned, forbrænder ligeså mange kalorier som et maratonløb?! Det er vildt at tænke på. Så rejs dig op, få gang i omløbet og forbrænd kalorier.

 

I disse corona-tider er der mange der arbejder hjemmefra, og hjemmekontoret er kommet for at blive for mange – omend ikke 100%, så i hvert fald et par dage om ugen. Det er derfor vigtigt at du indretter en permanent arbejdsplads, så du ikke bare indtager sofaen med en laptop i skødet eller finder et hjørne på et rodet spisebord. Det giver uhensigtsmæssige arbejdsstillinger og overbelaster kroppen unødigt.

Stå op og arbejd og få det bedre

Hvis du har investeret i et hæve-sænkebord anbefaler vi, at du anskaffer dig en StandUp ståmåtte. ”Hvorfor” tænker du måske? Jo nu skal du høre. Siddende arbejde en hel dag gør at kroppen går i ”dvale” og det påvirker at blodsukkeret øges og der er en øget risiko for diabetes type 2 og for højt blodtryk. Derfor er det ekstremt vigtigt at vække kroppen, komme op at stå og få gang i systemet igen. Med en StandUp ståmåtte bliver vægten ligeligt fordelt på fødderne og led og muskler aflastes. Derved kan du stå i længere tid, inden fødder, ben og lænd bliver træt.

Løb et marathon selvom du står stille!

Hjemmearbejdet gør, at vi får bevæget os mindre end vi plejer, og vi har også en større tendens til at blande arbejde og fritid. Og da alle aktiviteter er nedlukket, kommer vi ikke afsted til sport. Det er derfor vigtigere end nogensinde at tænke på helbredet mens vi arbejder. StandUp ståmåtte gør det behageligt at stå op og arbejde, og inden du får set dig om, har du stået et marathon og forbrændt kalorier helt uden at få sved på panden. What’s not to like?

Tag træningen et step videre

For at få mere bevægelse ind i det stående arbejde, kan vi anbefale det nye StandUp Active Balance Board, som er et balancebræt der kun vipper til siden. Ved at anvende balancebrættet dagligt, træner du – udover din balance –  din coremuskulatur, der er med til at styrke ryggen. Så udover at forbrænde kalorier, så styrker du også ryggen – det er ren win-win.

Tilbage til oversigten